Az egszsges tengerimalac szeme csillog s tiszta, mindenfle homlytl mentes. Az orra szintn tiszta, szre pedig fnyes, mg a feneknl is. Teste telt, de nem kvr. A tengerimalac termszetnl fogva flnk, de ha kzhez van szoktatva, akkor nem bnja, ha megfogjuk. Termszetesen ez csak abban az esetben igaz, ha rendesen fogjuk meg (magunkhoz leljk, tartjuk a htt, a fenekt pedig alulrl megtmasztjuk), ilyenkor nyugodt s bartsgos, minden egyb tartsmd megflemlti, hiszen nem rzi magt biztonsgban.
A kisllat szaglsa sokkal jobb, mint a mink, gy mr messzirl megrzi, ha kzeltnk. Minl tbb idt tltnk malacunkkal, annl hamarabb megszokja illatunkat s felismer, amint belpnk a szobba. Ha malacknkat mr fiatal korban kzhez szoktatjuk, s naponta foglakozunk vele, akkor bartjv fogad s felntt korban is szeld lesz. Ha kzeli kapcsolatban vagyunk malacunkkal, akkor az mg a betegsgek korai felismersben is segthet, ugyanis, ilyenkor egybl feltnik, ha llatknk kedvtelen s tvgytalan - ezek a jelek ugyanis tbbnyire betegsgre utalnak.
Megrizni malacknk egszsgt nem olyan nehz, csupn nhny dolog betartsra kell odafigyelnnk. Mindig egyszerbb megelzni a betegsget, mint kikszldni belle, vagy - legrosszabb esetben - megbirkzni kedvencnk elvesztsnek traumjval. Nhny hasznos tancs:
Mindig legyen eltte friss vz! A vadon l pldnyokat Dl-Amerika apr teviknt emlegetik. A hasonlat abbl a megfigyelsbl fakad, hogy nem nagyon isznak a szabadban tallhat vzforrsokbl - ugyanis erre nem nagyon nylik lehetsgk. A trkkjk az, hogy rengeteg kaktuszt fogyasztanak, mely fedezi napi folyadkszksgletket. Mivel a hziastott egyedek nem jutnak ilyen nedvds nvnyhez, ezrt ignylik a friss vizet. Napi ivvz-szksgletk krlbell egy deciliter.
- Adjunk neki C-vitaminban bvelked nvnyeket! A tengerimalac - az emberhez hasonlan - nem tudja szintetizlni szervezetben a C-vitamint. A friss zldsgek, gymlcsk, mint pldul az alma, a narancs, a kelkposzta s a fejeskposzta (a "K" betvel kezdd zldsgekkel azrt csnnyn bnjunk, tladagolsuk veszlyes) fedezik a napi vitaminszksgletet. A tengerimalac napi C-vitamin ignye 10 mg/testtmegkilogramm, amely a vemhes llatnl 30 mg/ttkg-ra n. Szksg esetn a C-vitamint ivvizbe is csppenthetjk, de azrt jobb, ha megprbljuk termszetes tpanyagokbl fedezni a szksglett. Ha nem fogyasztja el az sszes zldsget, amit betettnk neki aznap, akkor a maradkot inkbb tvoltsuk el. A fonnyad dolgok vitamintartalma ugyanis cskken, nem beszlve arrl, hogy a romlott tel betegsget is okozhat. J vitaminforrs mg a tengerimalactp, de a felnyitott csomagot 30 napon bell fel kell hasznlni, mivel rohamosan cskken tp- s lvezeti rtkk.
- gyeljnk a hmrskletre a ketrecben s krnyezetben! A tengerimalac nem brja az extrm hmrskletet. Az llatka akkor a legboldogabb, amikor ketrece nagy, szraz, jl szellz s a hmrsklet 16-21 fok kztti. A magas hmrsklet megterheli szervezett s akr vgzetes is lehet szmra. Ezrt raditor mell, illetve kzvetlen napsttte helyre ne tegyk lakhelyt.
Legyen nagy mozgstere! Minl nagyobb mozgsteret nyjtunk kedvencnknek, annl jobb lesz a kzrzete, s egszsges is annl tovbb marad. Br a magassgot nem szereti, azrt kedveli a bjcskt s a futkosst. Pr behelyezett fagacska, vagy kartondobozbl eszkblt alagt (ami festk- s ragasztmentes), igazi lmny szmra. A tengerimalac foga nyitott gyker, egsz letben folyamatosan nvekszik, ezrt ajnlott szmra olyan trgyakat, fogkoptatkat berakni, ami a nvekedst kordban tartja. A metszfogak tlnvse ugyanis lehetetlenn teszi a rgst, gy a tpllkfelvtelt.
- Ne zaklassuk folyton! Amennyire csak lehet, igyekezznk szmra lland (vltozsoktl mentes) krnyezetet teremteni: pldul ne ajndkozzuk el. Ha malink ids, akkor mr ne vegynk mell trsat; s kedvenc teleit se vonjuk meg egy id utn. Ha mr egyszer megszeldtettk, akkor felelsek vagyunk rte. rzelmeinek figyelmen kvl hagysa ugyanis nagyon megviseli a kis llatkt, mely stresszbetegsget vlthat ki.
Ha betartjuk a fenti tancsokat, akkor malacknknak egszsges, boldog s hossz lete lesz. De azrt nem rt az vatossg: jobb, ha minden vben elltogatunk az llatorvoshoz egy teljes kivizsglsra, hogy ellenrizzk minden rendben van-e. gy a lappang betegsgek is kiszrhetk, s mg idejben kezelhetk. |