Mongol Futegr:
1. Eredet, trtnelem
A mongol futegerek a Rodentia (rgcslk) osztlyba tartoznak, ezen bell pedig a Cricetidae csaldba, akrcsak a hrcsgk. Vagyis kzelebb llnak a hrcsgkhz, mint az egerekhez vagy a patknyokhoz. Latin nevk: Meriones unguiculatus. A mongol futegerek a mongliai vadonbl szrmaznak, ahol flsivatagos terleteken s sztyeppken lnek. Ebben a biotpban nyers, szlssges krlmnyek uralkodnak. A futegereknek lhelykn nincs sok termszetes ellensgk, csak a ragadoz madarak s a kgyk jelentenek rjuk veszlyt. De ezek a kisrgcslk hatalmasat tudnak ugrani, gy elmeneklve a ragadozk ell. A mongol futegereknek is megvannak a sivatagra jellemz tulajdonsgaik. gy pldul nagyon jl hallanak, s termszetesen tudnak vizet trolni zsrsejtjeikben. Nagyon gazdasgosan bnnak a vzzel. Nagyon kevs vizeletet rtenek s nagyon szraz a szkletk. Azonban a mongol futegerek nem tipikus jszakai llatok, ellenttben a sivatagi llnyek tbbsgvel. regeikben maradnak a nap legforrbb s leghidegebb idszakaiban, de a kztes idben aktvak.
Armand David kldtt nhny "srga patknyt" szak-Knbl a Prizsi Termszettudomnyi Mzeumnak 1866-ban. Ezeket a "srga patknyokat" Milne-Edwards kutat Meriones unguiculatusnak nevezte el 1867-ben. Meriones grg harcos volt, aki fogakat viselt a sisakjn, az unguis pedig a krm latin neve. gy a mongol futegr tudomnyos latin nevt "karmos harcos"-nak fordthatjuk. :) A mongol futegrnek rvid trtnete van hzillatknt. 1935-ben kb. 20 tenyszprt fogtak be Monglia s Mandzsuria keleti rszn. Ezek a cinik lehetnek a ma hzi llatknt tartott futk sei. Sikeresen tenysztettk ket Monglin kvl, az 19301-as vekben importltk ket Japnba s 1954-ben Amerikba. Majd 1964-ben nhny pr rkezett az USA-bl Angliba. Ezekbl az orszgokbl terjedt el a mongol futegr a vilg ms orszgaiba. Eleinte laborllatknt tartottk ket (mg ma is vgeznek rajtuk parazitolgiai, viselkedsi, fogszati, endokrinolgiai s neurolgiai kutatsokat), majd az emberek rjttek, hogy mennyire megfelel hzi kedvencek lehetnek.

2. Tarts
Mieltt megvennnk
Mieltt beszereznnk els egrknket, el kell dntennk, hogy mit akarunk: Hnyat akarunk tartani? Milyen sznt? Milyen nemt? Akarunk-e tenyszteni? Ezen krdsek megvlaszolsban adnk nhny tmpontot. - A mongol futegerek trsas lnyek s egyltaln nem szeretnek egyedl lenni. Ezrt legalbb kt llatkt tartsunk. A magnyos llatok rvidebb letek, kevsb ellenllak, gyakran tlslyosak s nem tl boldogok. Nehezebb ket megszeldteni s ltalban kevsb bartsgosak. Ezrt egy trs alapveten fontos. Ha nem akarunk az lland szaporulat miatt megszlni, tartsunk egynem ciniket. Ilyenkor legmegfelelbb prban tartani ket, mert esetlegesen kitrhetnek hirtelen harcok tbb egynem llatka kztt (fleg 3 vagy tbb nstny egytt tartsakor lehetnek gondok a dominancia harcok miatt), - A szn kivlasztsa abszolt zls dolga. Sajnos Magyarorszgon mg nem tallhat meg az a szles sznvlasztk, mely klfldn egyre elterjedtebb. De ezeknl az egyedeknl csak a klcsnben van klnbsg, alapvet tulajdonsgaiban nem tr el a tbbitl. - Van, aki gy dnt, hogy mongol futegeret tenyszt. Ezt elsre senkinek nem ajnlom! Addig senki ne fogjon e kis llatkk tenysztsbe, mg nincs megfelel tapasztalata tartsukkal kapcsolatban. Ha valaki mgis egy hm s egy nstny mongolt akar beszerezni, kszljn fel a szmtalan kisegrre s a rengeteg idegeskedsre, amit elhelyezsk okoz. Ha ezek utn valaki mgis tenyszteni akar, olvassa el erre vonatkoz oldalamat!
Hov rakjuk?
Mg a beszerzs eltt gondoskodnunk kell llatkink otthonrl. A legmegfelelbb egy terrrium, drthls tetvel! Egy 40-90 literes terrrium idelis egy prnak, de termszetesen ha tbb egernk van, nagyobb hely is kell. A drthls tet pedig elengedhetetlen, akrmilyen magas is a terrrium, ugyanis a mongol futegerek hatalmasat tudnak ugrani. Vannak persze ms megoldsok is, mint a manyag hrcsgpalotk vagy a klnfle ketrecek/kalitkk. De ezeket nem ajnlom. A hrcsgpalotk rosszul szellznek (gy hamarabb bdsdnek), nehz ket takartani, radsul llataink hamar tnkretehetik ket lland rgsukkal s gy knnyedn kilghatnak. A fmketrecek azrt nem megfelelek hossz tvra, mert a rcsokon keresztl hamar kiszrjk az almot, betertve a krnyezetket, gy naponta tbbszr is fel kell krlttk porszvzni. Emellett llandan rgjk a rcsot, ami ket s minket is idegest. St, ez a mnijuk rtalmas is lehet nekik, elveszthetik orrukrl a szrt, rozsdafoltos lehet a bundjuk s a fogaikat is megsrthetik. Ha megvan az egrkk otthona, tegynk bele bvhelyeket s jtkokat is. A legmegfelelbb a fbl vagy agyagbl kszlt odk. k is szvesen hasznljk a mkuskereket, de ebbl csak olyat vegynk, mely fmbl van (a manyagot sztrgjk) s zrt, hogy ne akadjon bele a farkuk. Alomnak legjobb a forgcs, a kukoricacsutka vagy a homok (br ez utbbi hamarabb bdsdik). A forgcsnak nem kell illatostottnak lenni, mert llatkink nem szagosak, viszont egyes egyedek allergisak lehetnek r. A legjobb, ha prblunk egy asztalossal beszlni, hogy elhozhassuk a "szemetet". (n vek ta ilyet hasznlok, s abszolt bevlt.) Emellett unalomznek adjunk egrkinknek sznt s WC-papr gurigkat vagy kartondobozokat, melyeknek felaprtsa rkra lekti ket.

Mit egyen?
A legfontosabb a kisrgcslk etetsvel kapcsolatban, amit mindig szben kell tartani, hogy a napraforgmag tele van zsrral! Imdjk, az tny, de ha sokat kapnak, nagyon elhznak. A megfelel a cinik szmra az llkereskedsekben kaphat hrcsgeledelek, de ma mr kaphat specilisan mongol futegrnek gyrtott elesgek is. A lnyeg, hogy ne legyen benne sok napraforgmag, vagy inkbb vegyk ki s tegyk flre. Emellett kaphatnak szraz macskaeledelt, ami fleg a vemhes vagy a klykeit nevel nstnyeknek fontos fehrjeforrs. Fontos, hogy kapjanak gymlcst s zldsget is, de csak mrtkkel, mert ezek tlzott etetse esetenknt hasmenst okozhat. Nlam a nagy kedvencek a bann, a rpa, az alma, az szibarack, a szl s a kposzta. Mivel a termszetben is az tlapjukra tartozik, ajnlatos nekik rovarokat is adni. n havonta legalbb egyszer adok nekik liszkukacot, amirt mindig hatalmas bunyt rendeznek. Persze megrtem, ha valaki nem lelkesedik ezekrt a kis gusztustalanokrt. Amgy szinte mindent meg lehet velk kstoltatni, de az albbi szempontokat mindig szben kell tartani: - A szezmmag, a napraforg s a mogyor rengeteg zsrt tartalmaz, gy knnyen elhzst okozhat. s ki szeretne egy hjas, lusta egeret? - A szraz tszta, a rizs s a bab vizet vonnak el a szervezettl, gy kiszrthatjk egerentyinket. Ennek tnete a vszes lesovnyods, st, ha huzamosabb ideig ll fenn ez az llapot, a pusztulsukhoz is vezethet. - A sok zldsg s gymlcs krnikus hasmenst okozhat. El kell kerlni teht a lds eledeleket, mint a dinnye, a citrusok s a paradicsom. - Csnjn kell bnni a cukorral is. A cukor - a nvnyekben tallhat termszetes cukrokon kvl - az egerek szmra nem termszetes. A cukros teleket teht mellzzk, mert br a cini kevs cukrot meg tud emszteni, de a tl sok cukorral elrontja a gyomrt s megbetegszik. Etettlknak megfelel mindenfle fm, kermia vagy veg edny. Manyag semmikpp, mert percek alatt sztrgjk! Persze az sem baj, ha nincs etettlka, hisz gyakran raktrozzk a terrrium sarkban a finomabb falatokat. s mi van a vzzel? Sokan gy gondoljk, hogy sivatagi llatok lvn, nincs szksgk vzre. De ez nem igaz! Hiba adunk nekik lds takarmnyokat, nem tudhatjuk, hogy vzszksgletket csillaptottk-e. Teht mindenkppen szerezznk be egy nitatt, ne hagyjuk llatkinkat nmn szenvedni!

Vsrls
Ha mindent elksztettnk s eldntttk, hogy beszerezzk els llatkinkat, tra fel! A legegyszerbbnek a szomszdban vagy valamelyik bevsrlkzpontban tallhat kisllatkereskedsbe val betrs tnik. De ezt nem ajnlom senkinek! Sose vsroltam ilyen boltokban, mert igen borsos az ruk, gyakran nem egszsgesek az llatok vagy beltenysztettek, radsul a legtbb helyen az elad a cini nemt sem tudja jl megllaptani. gy elfordulhat, hogy a hazavitt 2 hm kzl az egyik lefial, s jnnek a gondok... A legjobb, ha elszr krbenznk a neten (akr ezen az oldalon is vagy a kapcsold linkeken), hisz gyakran tallni elajndkoz egeret. A msik lehetsg, hogy kiltogatunk egy kisllatbrzre, ahol nagyobb a vlasztk s a tenyszttl hasznos informcikat is szerezhetnk. (n mindig ezt a megoldst vlasztottam eladsra s vtelre is.) Azonban arrl mindig meg kell gyzdnnk, hogy a kivlasztott cini szeme tiszta s fnyes, farka vgig szrs, bundja selymes s nem borzos, s hogy egy llat nem tnik betegnek a trsai kzl. Lehetleg 2 azonos nem, 6-8 hetes llatkt vegynk, ekkor knnyen sszeszoktathatak. Ha kt klnbz helyrl szrmaz felntt llatot szeretnnk egytt tartani, akkor ket fokozatosan ssze kell szoktatni. Ennek leghatkonyabb mdszere itt tallhat.

Viselkeds
Minden futegr egyni belltottsg. :)
Dobogs A mongol futegerek ha megijednek vagy ha izgatottak, a hts lbukra llba ritmikusan dobognak. Legtbbszr a veszlyt jelzik ezzel, s mg valaki leadja a vszjeleket, a tbbiek mozdulatlanul hegyezik flket. Ilyenkor a legkisebb mozdulatra is a legkzelebbi bvhelyre rohannak. Ez akkor klnsen vicces, ha tbb helyen tartjuk ket, s egymsnak zennek dobolva. Hasonlan dobognak a hmek przskor is, br a gyakorlott flnek knnyen megklnbztethet. Ilyen esetekben a tbbiek nem izgatjk magukat.
Tisztogats A tisztogats nagyon fontos rsze a mongol futegerek szocilis letnek. Nemcsak tisztn tartja ket, hanem a szocilis viszonyokat is kifejezi. A dominns egyed ezzel jelzi elsbbsgt egy alacsonyabb cini fltt. Ha kt egr tallkozik, azzal fejezik ki nyugodt kapcsolatukat, hogy egymst megtisztogatjk. Persze az egerek magukat is tisztogatjk.
Verekeds A verekedsnek kt formja van: a jtkos s a komoly verekeds. Jtkosan ltalban a fiatal mongol futegerek verekednek. Ilyenkor az egyik hirtelen rugrik a msikra, majd elkezdenek birkzni. Az ilyen bunyk ltalban egyms tisztogatsval vgzdnek. Komoly verekeds esetn felborzoljk szrket s egyms torknak esnek, estenknt vr is folyhat. Ezekben az esetekben szinte lehetetlen ket kibkteni, clszerbb ket elvlasztani. Komoly verekedsre leginkbb akkor kerlhet sor, ha 2 mongol futegr elszr tallkozik, vagy ha a dominancia viszonyok bizonytalann vlnak a terrriumban. A verekedsek megelzse vgett hasznljunk sszeszoktat ketrecet s a nstnyeket prban tartsuk. Ha egy sszeszokott csapatban tr ki a viszly, vlasszuk szt a csoportot s figyeljk meg, ki a verekeds.
ss Sokak szerint a mongol futegerek legnagyobb hibja az, hogy megszllottan snak. De ez egyltaln nem valami defekt, csak annak a termszetes viselkedsnek a megnyilvnulsa, hogy a vadonban bonyolult jratokat snak maguknak. Szval inkbb mlyen almoljunk be nekik, hogy megvalsthassk nmagukat.
Kiszabaduls A mongol futegerek hihetetlenl tehetsges szabadul mvszek. Ezrt nagyon fontos, hogy a terrrium tetejn biztonsgosan zrd hls tet legyen. Ha mgis meglgott valamelyik cini, zrd egrmentes helyre a kutyt/macskt, csukd be az ajtkat s figyelj! Elbb-utbb hallasz valami zrejt vagy ltsz egy elsuhan rnyat. Ekkor zrd be "lgmentesen" a szobt, lj le s vrj! A cinik legyzhetetlen kvncsisga elcsalogatja ket, s ilyenkor knnyen elkaphatod (ne a farknl!) vagy egy ednybe/dobozba becsalogathat. Ha mshogy nem megy, tegyl le a fldre napraforgmagot, vizet, esetleg a ketrect is, htha erre eljn. De a legjobb befogs trkkket itt olvashatod.
I degen futk s egyebek Mi trtnik, ha kt idegen mongol futegr tallkozik? Az esetek 99%-ban sszeverekednek sajt terletket vdve. Amgy nem szerencss ms llatokkal sem sszeengedni ket. Nlam pldul a papagj rendszeresen ki volt engedve s ha ugyanakkor futtattam a ciniket, a papagj llandan piszklta/csesztette ket. Pr alkalom utn az egrke megunta s revnsot vett. Alig tudtam kimenteni a jogosan mrges cini karmai kzl a madarat, aki j pr tollt elvesztette a bunyban.
Vissza a lap tetejre
3. Tenyszts
- Vannak cljaid? A tenyszts nem szl, s nem is szlhat arrl, hogy egyszeren csak sok klyk szlessen. Nem lehet csak gy sszerakni egy hmet s egy nstnyt, s utna lni, s vrni, hogy mi fog trtnni. Radsul nem szlhat a profitrl sem, hiszen ebbl nem lehet meglni. - Van idd? Nem csak arra kell idt fordtani, hogy kitakartsuk s megetessk az llatkkat. Sok foglalkozst ignyelnek mind a szlk, mind a klykk. Emellett sok idt lehet arra is szni, hogy megtalld azt a tenysztt, akinek a szmodra megfelel szn egrkje van. No s persze rengeteg idbe telik, mg elhelyezzk a szletend klykket. Egy pr lete sorn tbb mint 50 klykkel ldhatja meg gazdjt, ennyi llatnak pedig gazdt tallni nem kis feladat! Persze idnknt ilyenkor leadhatjuk ket a kisllatkereskedsben, de ez hossz tvon nem megolds. Amellett, hogy egy felelssgteljes tenysztnek nem clja a petshopok szmra kisegereket termelni, a legtbb kereskedsben nem is veszik t a klykket ( vagy mert tlteltettek, vagy mert van sajt tenyszprjuk). - Van pnzed? Tny, hogy ha valaki prban tart mongol futegeret, akkor mindig szksges megvenni a terrriumot, az eledelt s az almot. De ha tenysztsbe fogunk, szmolni kell azzal a lehetsggel, hogy nem tudjuk idben elhelyezni a klykket. Ilyenkor mg legalbb egy terrriumra (de inkbb kettre, hogy a kicsiket nemek szerint elvlasszuk a beltenysztettsg megakadlyozsa vgett) s persze tbb eledelre s alomra van szksg.

Miutn tisztztuk a tenyszts mellett s ellen szl rveket, szerezzk be els tenyszprunkat! Szerintem csak egy prral kezdjnk, mert tbb pr esetn hirtelen elraszthatnak minket a kisegerek, akiket nem lesz hov rakni. gy az idegeskeds mellett rossz tapasztalatokat szerznk. Szval inkbb csak egy, esetleg kt prral kezdjk a tenysztst, s esetleg idvel emeljk a szmukat. A msik fontos dolog, hogy elbb alaposan tanulmnyozzuk t a genetikt! Persze eleinte bonyolultnak tnik, de egy kis idt rfordtva mindenki megrtheti. Segtsgkppen n is ksztettem egy oldalt a tmrl, ezt is ttanulmnyozhatjtok. gy legalbb nem fogtok meglepdni, ha kt klnleges szn egyednek csupa egyszn klyke szletik (p.: aguti). Radsul ha valamilyen egyedi szn egeret szeretntek, fontos ismerni a genetikt. Persze nem mindenki a szne miatt szeretne tenyszteni, van olyan is, aki csak mg tbb aranyos egrkt szeretne. De tny, hogy a vltozatos szn klykknek knnyebb gazdt tallni. No, most akkor szerezzk mr vgre be a tenyszprt! De felmerlhet valakiben, hogy mirt mindig tenyszprrl beszlek, hiszen van, aki egy hmet s tbb nstnyt tart egytt. Azonban ez a mdszer csak ritkn mkdik, s ilyenkor ltalban csak az egyik nstny hoz klykket a vilgra. Radsul az ilyen csoportokban gyakoriak a verekedsek, st a tbbi nstny ellophatja vagy meglheti a kicsiket. (Nlam tnyleg nem mkdtt.) Van olyan is, aki a vadon l egerekhez hasonlan kolniban tartan ket (tbb hm s tbb nstny egytt). De ezt szintn ellenzem, mert ilyenkor hatalmas terletre van szksgk, ami nehezen biztosthat. De mg gy is gyakran fellphetnek terleti s dominancia vitk. A vadonban ugyanis csak egy nstny fial. A kolnia tbbi ni tagja az flig felntt lnyai, akik hat hnapos korukig nem rik el az ivarrettsget, mert anyjuk gtolja nvekedsket. Mikor azonban elrik ivarrettsgket, kt dolog trtnhet: 1. Az anya elzavarja a nstnyt, ami a fogsgban nem trtnhet meg, gy az knnyen megsrlhet vagy el is pusztulhat. 2. A fiatal nstny zavarja el anyjt s vlik dominnss. Radsul azt is kell tudnunk, hogy a vadonban a mongol futegerek tlag 8-12 hnapig lnek, szval n nem ragaszkodnk a vadonbeli letmd pontos utnzsra. Ha viszont egy nstnyt akarunk tbb hmmel egytt tartani, az mkdik. Viszont a nstny az sszes hmmel prosodni fog, gy nem tudhatjuk, melyikk az apa. Szval mindenkppen azt ajnlom, hogy prban tartsuk az egereket, ha tenyszteni akarunk
A tenyszpr tartsra ugyan az vonatkozik, mint brmelyik ms mongol futegr tartsra, amit itt olvashattok. Csak nhny kiegszts: A tenyszpr, ha rokonok, legalbb 3 generci tvolra legyenek egymstl, gy kicsi az eslye az rkltt betegsgek megjelensnek. A msik kiegszts az elhelyezsre vonatkozik. A tenyszprnak termszetesen nagyobb hely kell a nvekv klykk miatt. Radsul esetkben semmikppen sem ajnlanm a kalitot. Ugyanis a kicsik kieshetnek a rcsok kztt vagy beleakadva megsrlhetnek (akr lbukat is elveszthetik emiatt).

Ha sszeszoktattuk prunkat, csak vrnunk kell. A mongol futegerek ltalban 3 hnapos korban vlnak ivarrett, de ha egy fiatal nstny egy idsebb hmmel tesznk ssze, korbban is szlethetnek klykk. A nstny addig gyse fog megfoganni, amg nem tudja klykeit kihordani gond nlkl. Ha mr ivarrett vlt, a nstny 4-6 naponta ivarzik s ilyenkor prosodhat a hmmel. Egy ivarzs sorn a pr tbbszr is prosodik, s kzben a hm ritmikusan dobog a lbval. A vemhessg a 18. nap krl kezd lthatv vlni, a nstny ekkor kezd el kigmblydni (termszetesen egyedi eltrsek lehetnek). A 23-25. napon mr biztosak lehetnk a vemhessgben, s a przst kvet 25-27 napon fognak megszletni a klykk. Egy alom ltalban 3-8 klykbl ll, melyek csupaszon s vakon jnnek vilgra, viszont nagyon hangosak, fleg az els nhny napon. A nstnyek ltalban kora hajnalban fialnak, s mr a fials utn ismt prosodhatnak a hmmel. Ez termszetes s nem okoz gondot, hiszen emellett elltja anyai feladatait is a nstny. A kvetkez embrik nem inplantldnak addig, mg az aktulis alom nem lesz prt hetes, gy a nstny nem fog kimerlni. A fials utn nem kell eltvoltani a hmet, nem fogja bntani a kicsiket. Az anya 2-3 napig nem engedi t vissza a fszekbe, de utna aktv rsztvevje lesz a gyereknevelsre. Ezrt csak akkor vegyk ki az apt (s csak 1 napra), ha nem akarjuk, hogy a nstnnyel jra prosodjon. A klykk nevelst egybknt teljesen a szlkre bzhatjuk. Sokan gy gondoljk, hogy nem szabad addig a kicsikhez nylni, mg azok szeme nem nylt ki. De nyugodtan hozznylhatunk a klykkhz mr elbb is, de azrt ha nem muszj, legalbb egy htig hagyjuk bkn a kis csaldot. Ha lehet, ne takartsuk egy ideig a terrriumot (n mindig a vrhat fials eltt 1-2 nappal mg kitakartom, hogy sokig ne kelljen az anyt zargatni), mert a nstny nem szereti, ha sztromboljk fszkt. A fszek jraptse ugyanis akr 45 percbe is beletelhet, ekzben kicsinyeik pedig fagyoskodnak. A klykk 3-4 napos korukban mr hallanak s a 10-dik nap krnykn mr szrsdnek, gy sznk is megmondhat. Nagyon fontos, hogy rendszeresen kzbe vegyk ket s hozzszoktassuk a simogatshoz. Viszont legynk vatosak, mert az izg-mozg klykk knnyen "kiugorhatnak" a keznkbl, s ez az letkbe is kerlhet. A szemk 16-21 napos korban kezd kinylni s e krl a kor krl kezdik el kstolgatni a szraz tpllkot. Ez azonban nem azt jelenti, hogy mr el lehet ket vlasztani, hisz ekkor mg nem lnnek meg szleik nlkl. Az elvlasztsukra a legmegfelelbb id 6 hetes koruk krl van, de 8 hetes korukig is maradhatnak szleikkel, ha elfrnek a terrriumban. Clszer azonban nemek szerint sztvlogatva kzs terrriumba tenni a fiatalokat, akr ms, hasonl kor almok egyedeivel egytt. Az idegen klykk rkezsekor elfordulhat tmegverekeds, de ez ltalban rtalmatlan. Ekkorra azonban mr clszer eldnteni, hogy meg akarjuk-e valamelyiket tartani, s akkor t prjval egytt kltztessk j helyre, a tbbieknek pedig keressnk j otthont.

Vissza a lap tetejre
4. Genetika
Bevezets, alapok
Az llnyek tulajdonsgait a sejtjeikben lev DNS hatrozza meg, s a benne trolt informcit utdaikra trktik. A DNS az rkt anyag, s benne azok a szakaszok, melyek meghatrozzk az egyes tulajdonsgok termszett, a gnek. Vagyis valjban nem a tulajdonsgok rkldnek, hanem a gnek, melyek meghatrozzk ket. A gnek miatt ltrejtt kls megjelenst, megfigyelhet tulajdonsgokat nevezzk fenotpusnak. Ezek genetikai httere, vagyis az adott fenotpushoz tartoz gnek felsorolsa a genotpus. A termszetben egy adott gnnek klnbz vltozatai lehetnek, ezeket a gnvltozatokat allleknek nevezzk. Az egerek szrsznnek meghatrozsban rszt vev gnek esetben is egy gn 2 alllbl ll. Az rklds sorn a klyk az adott gn egyik allljt az apjtl, a msikat az anyjtl kapja. Ha az adott gn helyn 2 egyforma alll ll, akkor homozigta, ha 2 klnbz , akkor heterozigta az llat az illet gnre nzve. Leginkbb a heterozigta llatoknl meghatroz a dominns-recesszv rkldsmenet. Ugyanis ilyen esetekben a dominns alll elnyomja a recesszvet, gy a fenotpusban csak a dominns alll ltal meghatrozott tulajdonsg fog megjelenni. A genetikban az egyes gneket betkkel szoktk jellni. A dominns alllt nagybetvel, mg a recesszvet kisbetvel.
A mongol futegerek szneit meghatroz gnek
Nos, az alapfogalmak utn nzzk a mongol futegerek esett. Nluk 6+1 gn egyttese hatrozza meg a szrsznt. De ettl nem kell megijedni, egyesvel lassan megnzzk:
A-gn hatrozza meg, hogy egyszn vagy fehr has lesz-e az egr. A fehr has pedig dominl.
C-gn a szrszn egszt hatrozza meg. Az A-gnnel ellenttben ennek kt recesszv alllja van, a c[h] s a c[b] (br ez utbbi Magyarorszgon mg nem tallhat meg). Nincs c alll, vagyis ha a szlk biztos nem hordozzk se a c[b], se a c[h] alllt, akkor ez egr CC genotpus. A c[h] alll vilgostja a szrsznt, mg a c[b] a colorpoint gn - ezen egerek esetben vilgosabb testsznkbl jl kiugranak sttebb vgtagjaik (mint a szimi macskknl).
D-gn a szn mlysgt kontrolllja.
E-gn a szr srga s fekete pigmentjeinek arnyt hatrozza meg. Az 'E' a dominns alll, mg a recesszv az 'e' s az 'e[f]' - ez utbbi hatsra a klyk szne idvel elveszti aranyl fnyt, s kifehredik (ezeket schimmeleknek nevezzk). Meg kell jegyezni, hogy az e-alll dominnsabb mint az e[f]-alll, vagyis az ee[f] genotpus egrke is gy nz ki, mit az ee genotpus.
G-gn meghatrozza a szr fekete sznnek intenzitst. Itt csak egy dominns s egy recesszv alll van. Ha 'gg' genotpus az egrknk, akkor szrke szn lesz, nincs benne srga.
P-gn leginkbb szemsznt hatrozza meg, de hatsa van a szrzet vilgossgra is. A dominns alllt hordozknak fekete a szeme s a sznk nem vltozik, mg a homozigta recesszvek szemei vrsek s vilgosabb a sznk is.
Sp-gn, melyet kt betvel jellnk, felels a fehr pettyekrt. A homozigta recesszveknek nincsenek fehr pettyei, mg a heterozigtk tarkk lesznek. Viszont nincsenek SpSp genotpus mongol futegerek, mert ezek letkptelenek s mg az anyamhben elpusztulnak. Vagyis a tarkasg dominns tulajdonsg, azonban homozigta formban letkptelensget eredmnyez. Ezrt 2 tarka egrnek kevesebb klyke szletik, s lehet kztk nem tarka is.
A mongol futegerek sznei
sznek |
gnek |
vadas (golden agouti) |
A- |
C- |
D- |
E- |
G- |
P- |
arany (argentine golden) |
A- |
CC |
D- |
E- |
G- |
pp |
krm (argentin cream) |
A- |
Cch |
D- |
E- |
G- |
pp |
csincsilla (grey agouti) |
A- |
C- |
D- |
E- |
gg |
P- |
colorpoint csincsilla |
A- |
cbcb |
D- |
E- |
gg |
P- |
elefntcsont (ivory cream) |
A- |
CC |
D- |
E- |
gg |
pp |
sttszem mz / algr (dark eyed honey) |
A- |
CC |
D- |
ee |
G- |
P- |
srga rka / rubinszem mz (yellow fox) |
A- |
CC |
D- |
ee |
G- |
pp |
sarki rka (polar fox) |
A- |
CC |
D- |
ee |
gg |
P- |
barackszn (apricot) |
A- |
CC |
D- |
ee |
gg |
pp |
topz |
A- |
Ccb |
D- |
E- |
G- |
pp |
fekete (black) |
aa |
C- |
D- |
E- |
G- |
P- |
kk (blue) |
aa |
C- |
dd |
E- |
G- |
P- |
lila (lilac) |
aa |
CC |
D- |
E- |
G- |
pp |
ezst (dove) |
aa |
Cch |
D- |
E- |
G- |
pp |
palaszrke (slate) |
aa |
C- |
D- |
E- |
gg |
P- |
rubinszem fehr (ruby eyed white) |
aa |
CC |
D- |
E- |
gg |
pp |
di (nutmeg) |
aa |
CC |
D- |
ee |
G- |
P- |
ezst di (silver nutmeg) |
aa |
CC |
D- |
ee |
gg |
P- |
vrs rka (argentine nutmeg/red fox) |
aa |
CC |
D- |
ee |
gg |
P- |
burmai (burmese) |
aa |
cbcb |
D- |
E- |
G- |
P- |
szimi (siamese) |
aa |
chcb |
D- |
E- |
G- |
P- |
vrsszem fehr (pink eyed white) |
-- |
chch |
-- |
-- |
-- |
pp |
hermelin (dark tailed white) |
-- |
chch |
D- |
E- |
-- |
Pp |
- : azt jelenti, hogy itt akr dominns, akr recesszv alll is llhat
Ez mg nem az sszes sznvltozat, van ezeken kvl mg nhny klnlegesebb. Ha ezekre vagytok kvncsiak, nzztek meg a The Gerbils Colour Palette cm oldalon. A tblzatban oda rtam a sznek mell azok angol megfeleljt is, gy knnyben kiigazodhattok.
Az rklds
Ez mind szp s j, most mr taln tudjuk, hogy milyen szn az egrkink. De milyen sznek lesznek a klykeik? Ezt a legjobban egy pldn keresztl tudom szemlltetni. Prostsunk mondjuk egy fekete hmet (aaCc[h]DDEEGgPp) s argentn arany (AaCCDDEEGgpp) szn nstnnyel. Mint mr mondtam, a klyk az adott gn esetben az egyik alllt a mamjtl, a msikat pedig a papjtl kapja. Azonban azt nem tudhatjuk, hogy a kett kzl melyiket! Ezt a legegyszerbb, ha tblzatot ksztnk minden gnre nzve, gy, hogy a tblzat oszlopai az apai alllt, mg sorai az anyai alllt jelzik. gy knnyen elkszthetk a klyk lehetsges gnjei:
Nem fogom most az egszet begpelni... :) Ha elksztettk minden gnre a tblzatot, mr csak a lehetsges kombincikat kell felrnunk s egybl kiderl, hogy milyen szn klykk szlethetnek az adott prostsbl. A lnyegt remlem rtitek. Szval az albbi szn klykk szlethetnek a fenti prostsbl:
<FONT face="times new roman, | |