Klykkora ta csaldtag, gy tanja lehettnk nvekedsnek, jtkainak s annak, ahogy "vgigrgja" magt a hz dolgain. Az energival teli nyuszi, aki mindig bemutatott valamilyen cifra ugrmutatvnyt, egyszer csak belp az regkorba. Taln korainak rezhetjk ezt az llapotot, hiszen annyira hozztartozik letnkhz.
A hobbillatknt tartott nyuszik tlagletkora 8-10 v, azonban klnleges gondoskodssal akr plusz 5 vet biztosthatunk szmukra. A kint, illetve tenysztsi clra tartott egyedek lnyegesen kevesebb ideig lnek.
Azokon a nyuszikon, amelyek egsz letket a szabadban tltttk, az regsg jegyei knnyen megfigyelhetk.
Aktivits
Ktves kora utn a nyuszi nmileg lelassul, knnyebben elfrad, tbbet alszik, termszete ltalban nyugodtabb lesz. veinek elrehaladtval mozgsa mg komtosabb lesz, mely fjdalmakkal is jrhat. A test vltozsai
A hat vnl idsebbek hajlamosak az embereknl is ltalnos regkori megbetegedsekre, mint pldul az izleti problmkra s a kszvnyre. Ezt gy vehetjk szre, hogy az llat kerli a lpcszst s lassabban mozog. Fontos, hogy legyen egy j llatorvosunk, aki rt a nyulakhoz, gy cskkentheti nyuszink izleti s egyb bntalmait. Figyeljk jelzseit s mindig krjk ki llatorvosunk tancst!
regkorban mr a fogak sem olyan egszsgesek; gyakoriak tovbb a vizelettartsi problmk s a vesekvek kialakulsa, melyek szintn llatorvosi felgyeletet ignyelnek. A fogproblmk azonban nincsenek korhoz ktve, ha a nyuszink nem akar szalmt vagy egyb kemny elesget enni, az rendszerint mindig a fogak megbetegedsre utal.
A hgyhlyag megbetegedsei, a vesek- s a vizelettartsi problmk, br jelentkezhetnek fiatalabb korban is, mgsem jellemzek. A tnetek knnyen szlelhetk: a nyuszi sajt fekvhelyre vagy szokatlan helyre vizel, rts kzben - fjdalmai miatt - teste grnyedt s remeg. Vizelete pedig tbbnyire vres.
Ha ksn szleljk (vagy szre sem vesszk), a vesek mretnek nvekedsvel arnyosan fjdalmai is egyre ersdnek nyuszinknak (sokszor hangosan sr rts kzben). Ezrt fontos, hogy idben kapjon segtsget. A vizelettartsi problmk gyakori ksr tnete a lgy szklet, melyen a tpllk vltoztatsval segthetnk.
A dita segthet
A lgy szklet sok gazdinak okoz fejtrst, ugyanis a nyuszik ilyenkor sszemaszatoljk helyket, melynek kitakartsa nem egyszer feladat. A nyuszikra egybknt jellemz a koprofgia egy specilis fajtja: a tpanyagban szegny, hagyomnyos blsr mellett tpanyagokban gazdag vakbltartalmat is rtenek, melynek elfogyasztsa esszencilis tpanyagokhoz juttatja ket.
Ids korukra a nyuszik elnyben rszestik a magas sznhidrttartalm magokat s tpokat, gy nem eszik meg ezt a blsarat. Ennek kvetkeztben knnyen tlslyoss vlhatnak, mely szintn korai hallhoz vezethet.
A nyolc hnapos vagy annl idsebb nyulaknl a kvrsg megszntetsre a magas kalcium- s fehrjetartalm lucerna kivlan alkalmas. Idskorban azonban cskkentett mennyisg szksges (vagy helyettestsk zabbal), ezzel cskkenthet a vesek kialakulsnak kockzata.
A zld nvnyek adagolst (rpa, petrezselyem, korianderlevl) nveljk, a kalciumban gazdag brokkolit azonban cskkentsk. Kerljk a kelkposzta, a fejeskposzta s a salta adagolst. Cskkentsk a tpok mennyisgt, de csak akkor, ha sok szalmt s zldet kap. A nyltp napi adagja 50g/ttkg legyen.
Idsd nyuszink - tl a morcos tindzserkoron - nagyon kedvess vlik, gy rengeteg rmet szerez neknk. Ha vigyzunk egszsgre, sokig trsllatunk lehet, akit hazarkezve mindig szeretettel dvzlhetnk |